Wenus Pluton porównawczo – gorzkie gody

Galeria autorki zdjęcia: http://michellemonique.deviantart.com/

kliknij na obrazek, aby przejść do galerii autorki zdjęcia

Pewnie starsi czytelnicy oglądali „Gorzkie gody” Polańskiego.  Jeśli jeszcze nie, to radzę nadrobić zaległości.

Historia zaczyna się niewinnie. Tak, sprawy Plutona zaczynają się z pozoru „niewinnie”, niczym komedia romantyczna.

Piękna, młoda dziewczyna w czerwonej zwiewnej sukience jedzie autobusem. Okazuje się, że  dziewczyna nie ma biletu, przychodzi kontroler i główny bohater Oskar oddaje jej  swój bilet. Potem on wysiada z autobusu, ona jedzie dalej, a on zaczyna winić się, że ona odeszła. Zaczyna obsesyjnie jej pragnąć, poszukuje jej, spędza całe dnie na rozmyślaniach, że oto przegapił szansę, jaką dostał od przeznaczenia. W końcu oboje spotykają się „przypadkiem”. I zaczyna się romans.  Zaczynają spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Przekraczają granice erotycznych tabu. Wysysają się wzajemnie.  W końcu Oskar dochodzi do wniosku, że ma dość kochanki – Mimi. Po prostu jego namiętność wypaliła się. Za to Mimi nie ma dość Oskara. Godzi się na upokorzenia, żeby tylko być z nim i w ten sposób wyzwala w nim sadystę. Oskar powoli niszczy Mimi, która oddała się mu nie tylko ciałem ale i duszą.

Film pokazuje właściwie psychologiczny proces zniszczenia i transformacji związku.  Związek dwójki bohaterów to związek Wenus – Pluton. Koszmar niemożności uwolnienia się od drugiej osoby. Obsesyjne pragnienie posiadania tej osoby. Konieczność zmiany samego siebie i konieczność zmiany podejścia do związku w ogóle.

Przychodzi tranzyt Plutona do planety osobistej (Księżyc, Słońce, Merkury, Wenus, Mars) i mówi, albo się zmienisz albo cie zmiażdżę, bo w takim stanie, jak jesteś teraz nie masz racji bytu. Przychodzi taki tranzyt i wywleka bezlitośnie te wszystkie pragnienia, których nawet nie byliśmy świadomi. Wywleka wszystkie zakamarki i cienie duszy, o których nie mieliśmy najmniejszego pojęcia.

Najwyższą formą Skorpiona jest feniks (Pluton to planeta władająca Skorpionem i naturalny władca 8 domu). Feniks to istota niepojęta, będąca poza możliwością zrozumienia. Symbolizuje zniszczenie (spalenie) starego, żeby mogło narodzić nowe. Proces spalania (to kłębowisko emocji) jest przeważnie bardzo bolesny. Trzeba zmierzyć się ze swoimi lękami, symbolicznie umrzeć. To jak inicjacja do innego świata, gdzie widzimy więcej, przejście na inny poziom. Albo poddamy się tej przemianie, albo będziemy cierpieć niczym paleni żywcem. Albo zmienimy się dobrowolnie (bo zmienimy się tak czy owak, na to wpływu nie mamy, Pluton jest po prostu poza naszym zasięgiem) albo zostaniemy przymuszeni okolicznościami. Pluton to jak mruczący uśpiony wulkan, który może w każdej chwili wybuchnąć. Łażąc po powierzchni tego wulkanu igramy z emocjami, coś się dzieje poza nasza świadomością. Czai się mrok. W pewnym momencie wulkan wybucha, kiedy ciśnienie przekracza pewien poziom.  Dokładnie to samo dzieje się z emocjami i zdarzeniami podczas tranzytów Plutona. A potem całkowita zagłada albo całkowita transformacja. Osoby z silnym Plutonem urodzeniowo mają zazwyczaj niebywałą moc regeneracji. To samo dotyczy osób z silna fazą Skorpiona – mogą albo leczyć i są świetnymi terapeutami albo mają niebywałe problemy ze sobą.

Bohaterowie „Gorzkich godów” robią wszystko co najgorsze w ich sytuacji i po prostu niszczą się nawzajem, zamiast zmienić swoje podejście.

Carol Rushaman podaje w swojej książce przykłady osób, które podczas tranzytu Plutona do urodzeniowej Wenus zaczynały doświadczać obsesji w związkach. Wykazywały  niesamowite zachowania wobec osób, których pragnęły. Łamały wszelkie zasady społeczne. Dla Plutona nie ma „zmiłuj się”, nie istnieje pojęcie takie jak norma albo tabu. Bezwzględnie dąży do celu. Dom 8 (dom Skorpiona) to dom posiadania, zasoby innych ludzi, a więc nie powinna nikogo dziwić chorobliwa zazdrość, wynikająca z chęci posiadania drugiej osoby.

Dlatego porównawcze aspekty Wenus Pluton to zawsze aspekty potężnego przyciągania erotycznego.

Kiedy natrafia się na osobę z którą łączą aspekty Wenus Pluton, trudno się oprzeć.

Wenus wiąże się z seksualnością, związkami i wszystkim tym co uważamy za przyjemne.

Pluton – władca 8 domu (domu śmierci i seksualności) działa podstępnie. Symbolizuje transformacje,  nasze obsesje, kompulsywne zachowania i obszary w życiu, gdzie trzymamy się kurczowo i za wszelką cenę. To też wyższa oktawa Marsa, więc wiąże się z erotyką. Jednak nie w sposób jawny, a zawoalowany. Jeden z forumowiczów na astro.com opisał ten aspekt w taki sposób, że przyrównać to można do odczucia, gdzie mamy wrażenie przebywania w pobliżu czarnej dziury i z czasem po przekroczeniu pewnej granicy, wciągani jesteśmy do jądra ciemności i własnych nieuświadomionych lęków, a atrakcyjność drugiej osoby jest tak ogromna, że nie jesteśmy w stanie jej się oprzeć. O ile Mars działa wprost i komunikuje, czego pragnie, to Pluton działa z ukrycia, poprzez podświadomość, a często i lęki. Spotkanie tych planet rodzić będzie pociąg seksualny, ale na poziomie zupełnie innym niż relacja Wenus-Mars, która odnosi się bardziej do fizycznej atrakcyjności. Pluton Wenus może wywoływać niewytłumaczalną fascynację, pragnienie zjednoczenia się z duszą danej osoby. Intensywność tych odczuć może być wręcz męcząca dla osób biorących udział w tej relacji. Czasem osoby uwikłane w taki związek mogą zastanawiać się dlaczego odczuwają do siebie pociąg, nie znajdując żadnego logicznego wytłumaczenia. Związek taki może mieć ogromny potencjał transformacji podejścia obu osób do spraw zaufania i akceptacji. Zawsze oznaczą głęboką i intensywną więź, ale może spowodować, że żądze te pozostają niewypowiedziane. Często to osoba z Plutonem wywleka na światło dzienne pragnienia Wenus, które ona wolałaby zostawić ukryte. Obie osoby muszą też zmierzyć się z niemal namacalnym mrokiem czającym się na granicy ich świadomości.

Pociąg seksualny w takim wypadku nie odnosi się tylko do atrakcyjności fizycznej, ale do głębokiej więzi duchowej. Nic w co zaangażowany jest Pluton, nie można nazwać lekkim. Pluton jest aspołeczny (choć działa na całe narody i nie oprą mu się pokolenia). Jest to dość zrozumiałe, bo w obliczu nieodpartego pragnienia przestają mieć znaczenie jakiekolwiek konwenanse i ograniczenia (podstępem albo poprzez zasadzkę Pluton dąży do zdobycia, tego czego pragnie – przypomnijmy sobie legendę o Hadesie).

Właściciel Plutona może z upływem czasu mieć tendencje do zarówno psychicznej jak i seksualnej dominacji nad właścicielem Wenus. Może też wykazywać podświadome zachowania i chęci kontrolowania osoby z Wenus i okazywania zazdrości. Ponieważ domeną Plutona jest podstęp i manipulacja, ale też przemoc, osoba z Plutonem może zupełnie nieświadomie dominować psychicznie właściciela Wenus i wykazywać zachowania obsesyjne wobec Wenus (chociaż różne źródła podają, że to osoba z Wenus jest tą, która odczuwa obsesyjny, magnetyczny pociąg wobec osoby z Plutonem).

Definitywnie jednak, to właściciel Plutona zechce przełamać seksualne tabu i przekraczać granice erotycznych doświadczeń.

Jeżeli związek nie ma możliwości wyładowania tej ogromnej energii poprzez seks, zazwyczaj oboje partnerów może prowadzić psychiczną wojnę podjazdową, walcząc o przewagę jednego nad drugim. Objawiać się to będzie wzajemną manipulacją, nieszczerością, ukrywaniem ważnych spraw zarówno ze strony Wenus jak i ze strony Plutona. Ponieważ Pluton jest najwolniej poruszającą się planetą i jego wpływ początkowo jest zupełnie niezauważalny, napięcie narasta w miarę upływu czasu, w związku, którym mamy do czynienia z taki relacjami porównawczymi należy liczyć się, że wszelkie niedopowiedzenia i nierozwiązane problemy kumulować się będą powoli i kipieć pod powierzchnią, by w końcu wybuchnąć w najmniej spodziewanym momencie z ogromną niszczącą siłą.

Obie osoby w takim wypadku powinny starać się ze sobą współpracować i zrozumieć, że ich siła leży we współdziałaniu a nie w walce. Wszelkie konflikty i spory mogą być bardzo wyniszczające dla psychiki obu osób, które łączy taki wzajemny aspekt.

Może to również wyzwalać w obu osobach skrajne uczucia od głębokiej miłości do wzajemnej nienawiści, albo częste wahania między jednym a drugim i związek typu miłość-nienawiść przeplatających się równolegle.

W jednym z horoskopów porównawczych z jakimi miałam do czynienia, kobieta (posiadaczka Wenus w kwadraturze do Plutona męża) opisywała relację jako niesamowicie przytłaczającą. Odbierała ona osobę swojego męża jako osobnika kontrolującego ją na każdym kroku. W efekcie tego męczącego dla niej związku rozstała się z mężem. Oczywiście kwadratura jest aspektem bardzo nieharmonijnym. Jeden aspekt wcale jednak nie wyklucza związku, czyni go po prostu trudnym.

Relacja Wenus Pluton może rodzić w osobach biorących w niej udział poczucie, że w jakiś sposób są sobie przeznaczone. Pluton zawsze wiąże z czymś, co jest większe od nas i co jest poza naszym panowaniem, nieuchronne (nie da się wszak uciec przed śmiercią a serce też nie sługa).

Poprzedni wpis
Następny wpis
Dodaj komentarz

2 Komentarze

 1. Ewa Sobolewska

   /  17 marca, 2011

  Z ciekawoscia przeczytalam. Przezylam cos takiego w dodatku z domieszka Neptuna i Saturna, wiec jak mozna sobie wyobrazic to byla mocna jazda. Ewa

  Odpowiedz
 2. selma

   /  7 kwietnia, 2011

  dokładnie w takim układzie żyłam 3 lata-miłość/nienawisć/olbrzymia zmysłowość…gdy został już ze mnie cień kobiety, którą byłam, odeszłam…i była to najtrudniejsza decyzja w moim życiu.minęło już dużo czasu, a ja wciąż się z tego oczyszczam…mocne doświadczenie,

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: