Aspekty

Aspekty w horoskopie indywidualnym pokazują jak współdziałają ze sobą planety w horoskopie indywidualnym i pokazują jak przejawiać się będą ich energie. W astrologii klasycznej aspekty dzielą się na harmonijne i dysharmonijne. Harmonijne to trygon i sekstyl. Dysharmonijne to kwadratura i opozycja.

Koniunkcja może być aspektem zarówno harmonijnym jak i dysharmonijnym, w zależności od planet ją tworzących. Jest zawsze bardzo silnie działającym aspektem, jeśli tworzą ją planety osobiste (Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars – z tym, że Mars uznawany jest za planetę maleficzną – o negatywnym wpływie – pozostałe 4 planety można powiedzieć, że „lubią się”). Dodatkowo, jeśli Jowisz tworzy koniunkcję ze Słońcem, Księżycem, Merkurym albo Wenus uznawane jest to za aspekt działający pozytywnie.

Koniunkcje działają tym silniej im ściślejszy tworzą aspekt planety biorące w nich udział. Zazwyczaj przyjmuje się orbę (odległość) nie przekraczającą 10 stopni przy rozpatrywaniu koniunkcji.

Harmonijne aspekty pokazują, gdzie człowiek napotka na sprzyjające okoliczności, wspomagające jego dążenia i cele. Dają równowagę wewnętrzną i pewność siebie. Wskazują na to, co przyjdzie z łatwością. Jednak nadmiar harmonijnych aspektów może powodować lenistwo – po co się wysilać, skoro i tak wszystko się udaje. Może zdarzyć się też, że osoba posiadająca same harmonijne aspekty, stanąwszy w obliczu problemów (podczas niesprzyjających, dysharmonijnych tranzytów) nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić, skoro do tej pory w życiu szło jak po maśle.

Natomiast brak jakichkolwiek harmonijnych aspektów pokazuje, że właściciel horoskopu przez całe życie będzie walczył z problemami i niesprzyjającymi okolicznościami.

Aspekty dysharmonijne, z drugiej strony dają siłę do walki z przeciwnościami losu. Zawsze jednak wskazują na utrudnienia, przeszkody i problemy w życiu.

Aspekty dodatkowo dzielą się na aplikacyjne i separacyjne.

Aspekty aplikacyjne – gdy planeta szybsza „zbliża” się do wolniejszej lub

– gdy obie planety wzajemnie „zbliżają sie” do dokładnego aspektu

Aspekty separacyjne – gdy szybsza planeta oddala się od dokładnego aspektu z planetą wolniejszą lub

– gdy obie planety wzajemnie oddalają się od dokładnego aspektu

Aspekty aplikacyjne zawsze działają silniej od separacyjnych.

Aspekty harmonijne niekoniecznie zawsze są tak pozytywne jak mogłoby się wydawać, zależy to bowiem od planet je tworzących. Przykładowo Słońce w trygonie z Jowiszem to oczywiście bardzo pozytywny wpływ, ale już Słońce w trygonie z Saturnem niekoniecznie. Słońce i Saturn mają bowiem zupełnie przeciwną naturę. Słońce to ciepło, światło i życie a Saturn symbolizuje przeszkody, ograniczenia życia, problemy. Zawsze zatem odczuwalna będzie przede wszystkim hamująca natura owego Saturna.

KONIUNKCJA- 0 stopni STELLUM – koniunkcja kilku planet

TRYGON – 120 stopni

SEKSTYL – 60 stopni

KWADRATURA – 90 stopni

OPOZYCJA – 180 stopni


Istotne znaczenie w interpretacji ma zasięg (dokładność) aspektu, czyli orby. Wiadomo, że najsilniej będą działały aspekty jak najdokładniejsze, czyli np. zerowe koniunkcje, ale odległość pięciu stopni to również koniunkcja.

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: